Osnovne informacije o projektu
|
|
Projektne aktivnosti usmjerene su na jačanje efikasnosti i kvaliteta rada sudova uz paralelno jačanje uloge VSTV-a BiH kao regulatornog tijela pravosuđa Bosne i Hercegovine. Glavni cilj projekta je ojačati rad sudova koz uspostavljanje jedinstvenog sistema planiranja budžeta i kapitalnih ulaganja sudova, uspostavljanje optimalne sistematizacije sudskog i nesudskog osoblja u sudovima, osiguravanje kontinuirane primjene principa instrumenata Europske mreže sudskih vijeća (ENCJ-a), unapređenje rada krivičnih odjeljenja i uspostavljanje novog nacrta normativnog okvira koji definira rokove za obradu predmeta. Sve projektne aktivnosti kao polaznu osnovu uzimaju usvojeni Program reformi kao i nalaze Izvještaja o pitanjima vladavine prava u Bosni i Hercegovini.
|
Aktivnosti projekta:
Glavni cilj aktivnosti je unaprijediti proces pripreme budžeta sudova u BiH na osnovu njihovih realnih potreba. Jedan od koraka bit će uspostavljanje elektronske baze podataka. Na ovaj način bit će olakšan unos i obrada podataka koji su neophodni u procesu pripreme budžeta sudova, dok će sudovima biti pružena sva neophodna podrška u uspostavljanju sistema efikasne izrade godišnjih budžeta s ciljem uspostavljanja unificiranih načina usvajanja budžeta za sve pravosudne institucije.
Nedovoljna izdvajanja iz budžeta za kapitalna ulaganja u pravosudne institucije, negativno utječu na ukupnu efikasnost pravosuđa, stoga je kroz ovu aktivnost cilj uspostaviti sistem koji će rezultirati uvođenjem sistemskog planiranja kapitalnih ulaganjima u sudove BiH, kao i održavanja objekata i opreme. U okviru ove aktivnosti bit će uspostavljeni standardizovani kriteriji za pripremu plana kapitalnih ulaganja, a tokom trajanja projekta, pravosudnim institucijama bit će pružena savjetodavna podrška u pripremi plana redovnog održavanja objekata.
Kroz ovu aktivnost cilj je izraditi nacrt/analizu stvarnog stanja i potreba potreba sudova za ljudskim resursima što će u budućnosti predstavljati osnovu za imenovanje nositelja pravosudnih funkcija i određivanje potrebnog broja nesudskog osoblja. Ljudski resursi su najvažnija stavka svakog budžeta, zbog čega je fokus aktivnosti na uspostavljanju optimalne sistematizacije sudskog i nesudskog osoblja u sudovima.
Osnovni cilj ove aktivnosti jeste jačanje regulatorne uloge VSTV-a BiH kao jamca neovisnosti i odgovornosti bh. pravosuđa kroz primjenu standarda Evropske mreže sudskih vijeća (ENCJ-a). Aktivnosti su usmjerene na osnaživanje upravljačkih kapaciteta VSTV-a BiH, razvoj mehanizama za imenovanje i napredovanje sudija, unapređenje vještina članove Vijeća koji su dio procesa intervjuiranja kandidata, te razvoj mjera i mehanizama za suzbijanje neprikladnog ponašanja i korupcije. Kroz ovu komponentu VSTV-u BiH bit će pružena i podrška za razvoj plana implementacije Komunikacijske strategije
Aktivnosti su primarno usmjerene na poboljšanje kvaliteta rada krivičnih odjela sudova, kao i poboljšanje efikasnosti krivičnih postupaka kroz jačanje timskog rada, uspostavljanje kriterija i standarda kvalitete za krivične odjele, unapređenje procesne discipline u vođenju krivičnih postupaka kao i uspostavljanje profesionalnog dijaloga između krivičnih odjela prvostepenih i drugostepenih sudova, a u saradnji sa pilot sudovima.
Osigurati kontinuitet primjene do sada razvijenih mehanizama i alata i dalji razvoj rada građanskih i krivičnih odjela sudova, primarni je dio ovog dijela projekta. Dio aktivnosti bit će usmjeren na održivost ranije postignutih rezultata ali i dalje unapređenje rada sudova kroz jačanje procesne discipline i dosljedno tumačenja odredbi Zakona o parničnim postupcima, uspostavu mehanizma saradnje, odnosno stručnog dijaloga između prvostepenih i drugostepenih sudova, jačanje timskog rada i modus operandi građanskih odjela.
Cilj aktivnosti je razviti novi nacrt normativnog okvira koji definira rokove za obradu predmeta, što bi u konačnici za rezultat imalo skraćeno prosječno trajanje rješavanja predmeta, a povećan broj riješenih predmeta u sudovima.