VSTV BiH povodom Međunarodnog dana borbe protiv homofobije, bifobije i transfobije: Sve pravosudne institucije dužne su štititi ljudska prava
Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine, povodom 17. maja - Međunarodnog dana borbe protiv homofobije, bifobije i transfobije, podsjeća sve institucije na obavezu poštivanja propisanih normi, posebno onih koje se odnose na zaštitu ljudskih prava. Neke od aktivnosti koje VSTV BiH provodi u cilju osiguravanja dosljedne primjene zakona i jednakog pristup pravdi za svakog građanina i građanku jeste osiguravanje sistematičnijeg pristupa sudskim predmetima koji se prvenstveno odnose na diskriminaciju i zločine iz mržnje. VSTV BiH razvilo je dopunjeni šifrarnik za korištenje CMS-a kako bi bilo omogućeno sveobuhvatno prikupljanje podataka o oblicima, vrstama i osnovama diskriminacije u bh. pravosuđu, a što je jedna od aktivnosti koja se realizuje s ciljem omogućavanja vršenja monitoringa stanja u ovoj oblasti, koji potencijalno može ukazati na određene pojave u pravosuđu, koje je potrebno adresirati, kako bi se osiguralo ravnopravno ostvarivanje ljudskih prava LGBT osoba . |
Unapređenje CMS sistema izvršeno je u saradnji sa Misijom OSCE u BiH, a što će dalje omogućiti donošenje mjera za buduće djelovanje. Kako bi aktivnost bila u potpunosti implementirana, VSTV BiH je tokom ove godine realizovao ciklus edukacija o korištenju dopunjenog šifrarnika CMS sistema za postupke diskriminacije, a čime su stvoreni preduslovi za sveobuhvatno prikupljanje podataka o predmetima diskriminacije.
Započeo je i proces unapređenja TCMS/CMS sistema za predmete po krivičnim djelima iz mržnje, a organizovani su i seminari za sudije i tužioce na temu postupanja sa pripadnicima ranjivih grupa koji su svjedoci u postupku, s ciljem jačanja vještina primjenjivih u radu sa svjedocima u okviru istrage i sudskog postupka.
Diskriminacija, zločini iz mržnje i rodna neravnopravnosti, neki su od ključnih izazova sa kojim se suočavaju LGBTI osobe, a zbog čega VSTV BiH kao regulatorno pravosudno tijelo poduzima brojne aktivnosti kako bi se unaprijedio položaj LGBTI osoba u društvu.
Istovremeno, bit će nastavljen i intenzivan proces implementacije Strategije za unapređenje rodne ravnopravnosti u pravosuđu BiH, koja je usvojena u oktobru 2020. godine, a sa čijom primjenom su započele sve pravosudne institucije u BiH kroz implementaciju pojedinačnih akcionih planova za implementaciju Strategije.
Poštivanje propisanih normi, posebno onih koje se odnose na zaštitu ljudskih prava, jedan je od ključnih segmenata koje je neophodno unaprijediti u okviru reformskih procesa na putu BiH ka pridruživanju Evropskoj uniji. Kao zemlja kandidatkinja za pridruživanje EU, BiH se obavezala na poštivanje njenih propisa i mjera u šta svakako spadaju i Akcioni plan EU-a za ljudska prava i demokraciju (2020. – 2024.) kao i prva strategija Europske komisije za ravnopravnost LGBTIQ osoba za razdoblje 2020. – 2025.
Podsjećamo i da je, 2022. godine, Vijeće ministara BiH usvojilo Akcioni plan za unapređenje ljudskih prava i osnovnih sloboda LGBT osoba u BiH za period 2021. – 2024. godine, čime je ostvaren jedan od ključnih prioriteta u predpristupnom procesu pridruživanja BiH Evropskoj uniji.