VSTV BiH prvi put sa statusom posmatrač učestvovao na Generalnoj skupštini Evropske mreže pravosudnih vijeća
(Korištene fotografije Evropske mreže pravosudnih vijeća)
Visoko sudsko i tužilačko vijeće BiH po prvi put sa statusom posmatrača učestvovalo je na Generalnoj skupštini Evropske mreže pravosudnih Vijeća koja je od 12. do 14. juna održana u Rimu.
VSTV BiH status posmatrača u ENCJ-u dobilo je sticanjem kandidatskog statusa BiH, čime mu je omogućava da punopravno učestvuje u aktivnostima ove mreže.
Na ovom forumu, predstavnici država članica ENCJ-a raspravljali su o pitanju pristupa pravdi s posebnim fokusom na ranjive grupe, kao i o utjecaju vještačke inteligencije i digitalizacije na pristup pravdi.
Dio programa Skupštine bilo je i takmičenje „Nagrada za pozitivnu promjenu“ tokom kojeg je VSTV BiH, uz još četiri pravosudna savjeta, iz Španije, Nizozemske, Engleske i Francuske, prezentovao inovativne prakse, vezane za pristup pravdi ranjivih grupa (osoba sa invaliditetom) i/ili digitalizaciju.
Vijeće je predstavilo „Moj vodič kroz krivični postupak“, publikaciju namijenjenu djeci žrtvama/svjedocima krivičnih djela, s ciljem upoznavanja ove ranjive grupe s njihovim pravima tokom pokretanja i trajanja krivičnog postupka, koja je ujedno prilagođena i slijepim i slabovidnim osobama.
Kroz predstavljanje ove publikacije na forumu ENCJ-a, VSTV BiH doprinosi širenju svijesti i primjera najbolje prakse među evropskim sudovima, ističući važnost prilagođavanja pravosudnih sistema kako bi se bolje zaštitila dječja prava tokom krivičnih postupaka.
Generalna skupština ENCJ-a također je održala izbore za novog predsjednika i pet članova Odbora. Za predsjednicu ENCJ-a izabrana je Madeleine Mathieu, članica Visokog savjeta za pravosuđe Francuske. Delegacija VSTV-a BiH koju su predvodili predsjednik VSTV-a BiH Halil Lagumdžija i direktor Sekretarijata VSTV-a BiH, Admir Suljagić, prisustvovala je i prijemu koji je povodom održavanja Generalne skupštine u Rimu u Italiji organizovao predsjednik Italije, Sergio Mattarella.
Evropska mreža pravosudnih savjeta (ENCJ) objedinjuje nacionalne institucije država članica Evropske unije, koje su nezavisne od izvršne i zakonodavne vlasti i koje su odgovorne za podršku pravosuđu u nezavisnom sprovođenju pravde.