Izračunat Gender indeks za BiH za 2024. godinu
Agencija za statistiku Bosne i Hercegovine je po treći put izračunala Indeks ravnopravnosti spolova za Bosnu i Hercegovinu (Gender indeks), prema metodologiji Evropskog instituta za rodnu ravnopravnost (EIGE). Gender indeks je instrument koji omogućuje da na statistički legitiman, objektivan i ažuran način, uporedimo stanje ravnopravnosti spolova u Bosni i Hercegovini sa stanjem u EU i zemljama u regionu, po zvaničnoj, Eurostat metodologiji. Zahvaljujući empirijskim i nepobitnim statističkim pokazateljima sadržanim u Gender indeksu u 2024. godini možemo da pratimo trendove i sagledamo trenutno stanje ravnopravnosti spolova u našem društvu.
Indeks za 2024. godinu je izračunat u potpunosti za tri domena („znanje“, „vrijeme“ i „moć“) od ukupno šest domena, kao i za tri pod-domena („učešće“ iz domena „rad“, te „status“ i „pristup“ iz domena „zdravlje“).
Domen “znanje” mjeri ravnopravnost spolova u nivou postignutog obrazovanja i učešća i za 2024. godinu iznosi 58.2 boda, što predstavlja pad u poređenju sa indeksom iz 2023 (58.4), koji je, takođe, bio niži od Indeksa za 2022 (58.7), tako da u ovoj oblasti imamo trend malog, ali kontinuiranog pada. U poddomenu “obrazovno dostignuće i učešće”, koji pokazuje uspjeh koji žene i muškarci ostvare stičući visoko obrazovanje i angažujući se u formalnim i neformalnim oblicima obrazovanja, indeks iznosi 53.4 (2023. godine je bio 54,0 boda a indeks za 2022. godinu iznosio je 54,9). Inače, Gender indeks za BiH u 2024. godini u domenu “znanje” je za 6 bodova niži od prosjeka EU, koji iznosi (64,2).
Gender indeks u domenu “moć”, u kojem se mjeri rodni jaz u učešću u strukturama političke, ekonomske i društvene moći, za Bosnu i Hercegovinu u 2024. godini iznosi 46.3 i za 15.1 bod je niži od EU prosjeka. I u ovom domenu bilježimo pad u poređenju sa prošlim bh. indeksom, koji je iznosio 49.1, a koji je bio za 2.1 boda niži u odnosu na 2022. godinu. Rezultat u poddomenu „politička moć“ od 44.6 predstavlja napredak u poređenju sa 2023. godinom (42.9) i 2022. godinom (40.8), tako da toj oblasti možemo govoriti o trendu kontinuiranog rasta. Međutim, rezultati druga dva poddomena bilježe stalni pad, i to: rezultat u poddomenu „društvena moć“ je 50.6 u 2024 (53.1 u 2023 i 51.2 u 2022. godini), dok najizraženiji trend pada bilježimo u poddomenu „ekonomska moć“ u kojem rezultat za 2024. godinu iznosi 43.8, dok je 2023. godine bio 51.8 a 2022. godine 64.1 bod. Inače, poddomen “političke moći” pokazuje zastupljenost žena u tijelima izvršne i zakonodavne vlasti uključujući i predstavnike/ce u lokalnim skupštinama/vijećima. Jaz u upravljanju ekonomskim resursima mjeri se u poddomenu “ekonomska moć” i uključuje pokazatelje učešća žena u upravljačkim ili nadzornim odborima najvećih kompanija i učešće u izvršnom odboru Centralne banke. Poddomen “društvena moć” mjeri udio žena i muškaraca u odborima organizacija za finansiranje istraživanja, javnih emitera i rukovodstvima olimpijskih sportskih organizacija.
U domenu “rad” bilo je moguće izračunati rezultat samo za poddomen “učešće”, koji iznosi 61.4. Domen “rad” mjeri nivo pristupa žena i muškaraca tržištu rada, te da li rade ravnopravno na kvalitetnim poslovima i pod kvalitetnim radnim uslovima, pri čemu se poddomen “učešće” odnosi na nivo zaposlenja i rodne razlike u zapošljavanju žena i muškaraca, ukazujući na njihove šanse za pristup poslu ili zaposlenju. Ovogodišnji rezultat u poddomenu „učešće“ predstavlja blagi porast u poređenju sa Indeksom za 2023 godinu, koji je iznosio 60.9 bodova, ali je i dalje niže od rezultata u Indeksu za 2022 koji je u poddomenu učešće iznosio 62.8. Rezultat indeksa za BiH u 2024. godini u ovom poddomenu je za 21,9 bodova niži od prosjeka EU, koji iznosi 83.3.
Nalazi za dva domena – „vrijeme“, koji pokazuje odnos plaćenog i neplaćenog rada u domaćinstvu i brige o djeci i drugim članovima domaćinstva i domen „zdravlje“ koji mjeri rodne nejednakosti u zdravstvenom stanju, ponašanju i pristupu zdravstvenoj zaštiti, ponovljeni su, tako da su istovjetni kao i u prošlom indeksu, jer zbog nedostatka izvora podataka nije bilo moguće izračunati indikatore za 2023. godinu. Rezultat indeksa za BiH za domen “novac”, koji pokazuje rodne neravnopravnosti u pristupu finansijskim sredstvima , kao ni ranijih godina, nije mogao biti izračunat zbog nedostatka relevantnih izvora podataka i podataka razvrstanih po spolu.
Iz rezultata ovogodišnjeg indeksa jasno je vidljivo da, uprkos kontinuiranim naporima institucionalnih mehanizama za ravnopravnost spolova i drugih institucionalnih partnera, kao i nevladinog sektora i međunarodnih partnera, naša zemlja stagnira ili bilježi nazadak u većini indikatora koji čine indeks ravnopravnosti spolova i da je jaz između rezultata Gender indeksa za Bosnu i Hercegovinu i EU Gender indeksa svake godine sve veći.
Tekst preuzet sa stranice Agencije za ravnopravnopravnost
spolova Bosne i Hercegovine i možete ga pronaći na sljedećem linku: Objavljeni
rezultati Gender indeksa za BiH za 2024. godinu - ARS BiH