Смјернице за превенцију сексуалног и родно заснованог узнемиравања у правосудним институцијама у БиХ
Смјернице за превенцију сексуалног и родно заснованог узнемиравања представљају скуп мјера и активности превентивног карактера које се подузимају у правосудним институцијама у Босни и Херцеговини ради спречавања сексуалног и родно заснованог узнемиравања. Носиоци и носитељице судијске и тужилачке функције и особе запослене у правосудним институцијама у Босни и Херцеговини дужни су у свом раду поштовати и придржавати се принципа родне равноправности, те водити рачуна да својим радњама и поступцима не чине сексуално и родно засновано узнемиравање.
У складу с тим, Смјернице утврђују стандарде препознавања сексуалног и родно заснованог узнемиравања као противзаконитог и нежељеног понашања, те прописују интерну процедуру за превентивно дјеловање у вези са нежељеним понашањем на радном мјесту и/или у вези са радним мјестом. Смјерницама се настоји осигурати и промовисати родна равноправност у свим правосудним институцијама у Босни и Херцеговини, како у управљању, процесу одлучивања и представљања, тако и у циљу заштите појединачних људских права и слобода гарантованих Уставом Босне и Херцеговине, законима и другим позитивноправним прописима у Босни и Херцеговини и обавезујућим међународним документима.
Сврха Смјерница је осигуравање и промоција професионалног, здравог и достојанственог радног окружења спречавањем појава сексуалног и родно заснованог узнемиравања у правосудним институцијама у Босни и Херцеговини. Ово је важно зато што сексуално и родно засновано узнемиравање узрокује бројне штетне посљедице како по запослене у правосудним институцијама тако и по саме институције у којима долази до ових облика узнемиравања.
Циљ Смјерница је едукација и подизање свијести носилаца правосудне функције и запослених особа у правосудним институцијама о противзаконитости и недозвољености сексуалног и родно заснованог узнемиравања, те рјешавање ситуација када постоји нежељено понашање на радном мјесту и у вези са радним мјестом успостављањем и функционисањем интерне процедуре за превентивно дјеловање – као интерног поступка помоћи и заштите у случајевима нежељеног понашања. Ово значи да, с једне стране, Смјернице промовишу стандарде понашања према којима се са свим запосленима поступа са достојанством и поштовањем; док с друге стране омогућавају запосленима рјешавање проблема нежељеног понашања на повјерљив начин интерним процедурама за превентивно дјеловање.
Правни
основ за доношење Смјерница и обавезно поступање правосудних институција у
БиХ на њиховој примјени садржан је у члану 13. ст. 2. Закона о равноправности
сполова у Босни и Херцеговини1 и члану 17. став 28. Закона о високом судском и
тужилачком вијећу Босне и Херцеговине. Према томе, правосудне институције имају
законску обавезу и одговорност да спријече сексуално и родно засновано
узнемиравање, док руководиоци и руководитељице правосудних институција имају
обавезу да успоставе одговарајуће механизме за превенцију нежељеног понашања
својих запослених.
Смјерницама се осигурава униформисаност и усклађеност цјелокупног правосудног система у приступу превенцији сексуалног и родно заснованог узнемиравања. С те стране, Смјерницама се упућује јасна порука свим судијама и суткињама те тужиоцима и тужитељицама и запосленим особама у правосудним институцијама у Босни и Херцеговини да се сексуално и родно засновано узнемиравање неће толерисати ни под каквим условима у уреду, на радним задацима изван уреда, као и у било којем другом службеном контексту или активностима које организују правосудне институције. Овим се исказује пуна посвећеност осигурању радног окружења које не садржи ове облике забрањеног понашања.
Смјернице
садрже:
1. Појмовно одређење узнемиравања, сексуалног и родно заснованог узнемиравања као посебних облика узнемиравања, и представљање примјера различитих облика ових понашања.
2. Утврђивање субјеката на које се Смјернице примјењују.
3. Успостављање и провођење интерне процедуре за превентивно дјеловање, с циљем пружања помоћи особама које су изложене нежељеном понашању.
4. Обуку и подизање свијести запослених у правосудним институцијама о сексуалном и родно заснованом узнемиравању.
5. Мониторинг и ревизију.
6.
Завршне одредбе.
Изрази
који су ради прегледности у овим Смјерницама дати у једном граматичком роду без
дискриминације се односе и на мушкарце и на жене.